Pređi na glavni sadržaj

Za: Gradonačelnik Milan Djurić, vd načelnica Uprave za propise Danica Matović, vd načelnika Uprave za Urbanizam i građevinske poslove Dejan Mihajlović, predsednica skupštine grada Novog Sada Jelena Marinković Radomirović.

Sačuvajmo zelene površine pored kupališta Štrand

Korekcija Nacrta plana i izrada Plana generalne regulacije rekreativnog područja ''Štrand-Kabel'' tako da zelena površina ostane očuvana

Zbog čega je ovo važno?

Građani Novog Sada zalažu se za očuvanje zelenih površina u okolini kupališta Štrand i protive se gradnji na području bloka 177 područja Limana u Novom  Sadu. Molimo da se izvrši korekcija Nacrta Plana generalne regulacije rekreativnog područja "Štrand-Kabel" koji predviđa izgradnju objekta i posledično smanjenje zelenih površina.  Razlozi za očuvanje zelene površine na navedenom području su: 
-        nedostatak zelenih površina na nivou Novog Sada i potreba za očuvanjem zelenih
prostornih celina,
-        neadekvatnost lokacije verskog objekta u sportsko rekreativnom području šetališta i
kupališta.
Osim ličnog stava građana, napominjemo da je prema Zakonu o planiranju i izgradnji (član 33, stav 1) pri kreiranju dokumenata prostornog i urbanističkog planiranja neophodno dokument užeg područja uskladiti sa dokumentom šireg područja. 

Generalni urbanistički plan grada Novog Sada do 2030. godine (u daljem tekstu GUP) koji je na osnovu ovog zakona neophodno poštovati za navedeno područje predviđa sledeće: 
-        Prema Planu namena i Planu površina za rekreaciju čitavo područje pripada turističko-
sportsko rekreativnim namenama i smatramo da je to odgovarajuća namena predmetne
lokacije.
-        Prema Planu Zaštite prirodnih vrednosti i Planu zaštićenih prirodnih i kulturnih dobara deo područja pripada mreži zelenih koridora za koje važi da je "dozvoljena izgradnja sadržaja za rekreaciju, sadnja zelenila, provlačenje pešačkih i biciklističkih staza, podizanje pratećih objekata (mesta za odmor, ugostiteljskih objekata, nadstrešnica i drugo) na površini do 5% površine koridora, podizanje parkova i drugo", odnosno smatramo da gradnja verskog objekta narušava prekopotrebne zelene koridore i nije u skladu sa njihovom namenom.
-        Prema Planu vodne infrastrukture čitavo područje pripada užoj zoni zaštitite izvorišta vode u kojem je zabranjena izgradnja objekata prema članu 22 stav 2 Pravilnika o opštim pravilima za parcelaciju, regulaciju i izgradnju.

Osim toga u sklopu Vizije ciljeva prostornog razvoja u GUP-u navodi se da je "potrebno voditi računa o racionalnom korišćenju zemljišta u skladu sa principima održivog razvoja" kao i"formiranju zelenih površina u planskom području".

Uzevši u obzir da su jedine turističko sportsko rekreativne površine na bačkoj strani Novog Sada locirane između Dunava i Limana smatramo da su dragocene i da ih ne treba smanjivati. Predmetna površina je već pod zelenilom i izgradnjom objekta se zelene površine samo mogu smanjiti.
 
U istom planu u poglavlju Koncept prostornog uređenja i namena površina navedeno je da se "podrazumeva održivost na lokalnom nivou optimalnog odnosa između zauzetog prostora i slobodnih zelenih površina. Planira se način korišćenja prostora tako da ekonomski i socijalni kriterijumi budu činilac ekoloških, čime se obezbeđuje odgovarajuće prisustvo namena koje podižu kvalitet življenja iako uvek ne dodnose profit. U okviru planiranih namena podstiče se održiva izgradnja sa dosta otvorenih prostora, koji podstiču na aktivnosti i kretanje, i bogat i raznovrstan život na otvorenom". Dalje se navodi: "Poštovanje prirodnih odlika i zatečenih vrednosti sastavni je deo optimalnog prostornog razvoja i preduslov dostizanja visokih standarda u kvalitetu življenja. Planiraju se nove parkovske površine i park šume, zeleni infrastrukturni koridori  i zaštitni pojasevi, koji će predstavljati visokokvalitetni pejzažni prostor". 

Očigledno je da izgradnja verskog objekta na postojećoj zelenoj površini u okviru područja čija namena je sportsko rekreativna i delom pripada zelenom koridoru narušava navedene principe održivosti, povećanja broja otvorenih prostora, podsticanje aktivnosti i kretanja, i života na otovorenom. Takođe narušava se poštovanje zatečenih vrednosti i mogućnost kreiranja očekivanog visokokvalitetnog pejzažnog uređenja. 

Zbog svega navedenog predlažemo da se se na predmetnoj lokaciji uredi zelenilo bez gradnje objekata, što bi bilo u skladu sa potrebama građana, zakonom i planskim dokumentima. 

Ukoliko javna nezavisna temeljna analiza namena koje nedostaju Novom Sadu pokaže da je izgradnja verskog objekta neophodna i preko potrebna u odnosu na druge namene (uključujući izgrađene, slobodne i zelene prostore) predlažemo da objekat bude lociran na parceli koja je namenjena gradnji, na primer na lokaciji opštegradskih centara. 

U slučaju da javna nezavisna stručna analiza pokaže da je neophodna gradnja verskog objekta na predmetnoj lokaciji smatramo da je neophodno pri izradi Plana generalne regulacije rekreatvnog područja ’’Štrand-Kabel’’ poštovati sledeće uslove:
- Ograničiti površinu pod objektom na najviše 5% predmetne zelene površine sa maksimalnom visinom glavnog korpusa do 4m
- Predvideti maksimalnu udaljenost od stambenih objekata od najmanje 35m što odgovara međusobnoj udaljenosti identičnih objekata u Fruškogorskoj ulici (na parcelama 3785-3787)
- Opravdati gradnju u užoj zoni zaštite izvorišta vode koja je protivna važećim Pravilnicima.
- Izraditi poseban dokument zaštite stanovništva od buke koja bi garantovala da verski objekat neće uzrokovati buku veću od 55dB u toku dana i večeri i 45dB u toku noći što je granica maksimalne dozvoljene buke za zone stanovanja definisana u Tabeli broj 9 Akustičnim zonama Generalnog urbanističkog planoa grada Novog Sada.

Iz gorenavedenih predloga i analiza vidi se da su građani spremni na saradnju i komunikaciju koja dovodi do humanih rešenja, te i od predstavnika grada i nadležnih urbanista očekujemo istu spremnost na dvosmernu komunikaciju radi unapređenja kvaliteta života u našem gradu. Zajedno želimo da stvorimo sredinu u kojoj će građani imati razumevanje za potrebe kreatora urbanističkih politika a odgovorni predstavnici će imati razumevanje za potrebe građana.
Нови Сад, Србија

Maps © Stamen; Data © OSM and contributors, ODbL

Promene

2024-03-26 22:49:54 +0100

500 potpisa je prikupljeno

2024-03-07 22:31:01 +0100

100 potpisa je prikupljeno

2024-03-07 21:16:18 +0100

50 potpisa je prikupljeno

2024-03-07 20:32:31 +0100

25 potpisa je prikupljeno

2024-03-07 20:03:32 +0100

10 potpisa je prikupljeno