Pređi na glavni sadržaj

Za: Maju Popović i Ministarstvo pravde;

Zaustavimo opasne izmene krivičnog zakonika!

Tražimo povlačenje problematičnih odredbi Krivičnog zakona.

Zbog čega je ovo važno?

Zakoni su temeljni okvir za uređenje društvenih odnosa i pravila ponašanja unutar zajednice ili države. Njihova svrha je višestruka: održavanje reda i mira, zaštita građanskih prava i sloboda, pružanje pravne sigurnosti, te osiguravanje jednakosti i pravde. Zakoni naše zemlje su tu da nas štite – sve nas, sve građane Srbije.

Međutim, Vlada Republike Srbije i Ministarstvo pravde predlažu izmene zakona koje mogu dovesti do brojnih zloupotreba od strane službenih lica. Između ostalog, implikacije ovako predloženog zakona uključuju potencijalno uskraćivanje slobode govora, povećanje tolerancije prema primeni nedozvoljenih sredstava za iznuđivanje priznanja krivice, kao i povećan rizik od zloupotreba u javnim nabavkama, što će negativno uticati na kvalitet usluga ili proizvoda. 

Promene Krivičnog zakonika (KZ) koje su sporne i čije povlačenje tražimo su:

1. Brisanje člana 136 KZ - Iznuđivanje iskaza: Ovaj član, koji se odnosi na upotrebu sile ili pretnje od strane službenih lica radi iznuđivanja izjave, novim predlogom zakona se ukida. Ovim se ukida specifično krivično delo koje sankcioniše upotrebu sile ili pretnje od strane službenih lica radi iznuđivanja izjava. Izbacivanjem ovog člana iz zakona mogli bismo doći u situaciju povećane upotrebe nedozvoljenih pritisaka u policijskim istragama i postupcima prilikom iznuđivanja priznanja za neko delo. Zamislite sve aktiviste koji su uhapšeni na nekom protestu, ovakav zakon ih ostavlja bez adekvatne zaštite njihovih prava; neko bi mogao da ih muči kako bi priznali delo koje nisu počinili, a prekomerna sila za iznuđivanje bila bi detektovana tek ukoliko bi privedeni aktivista bio do te mere fizički izubijan da su tragovi nanetog bola vidljivi ili tragovi duševne patnje dokazivi. Ovakav predlog zakona u stvari smanjuje odgovornost službenih lica i šalje poruku da se ovakvo ponašanje može tolerisati (praktično podstiče nedopušteno), što može ugroziti pravednost sudskih postupaka i ljudska prava.

2. Uvođenje novog krivičnog dela - Objavljivanje materijala kojim se savetuje izvršenje krivičnog dela (član 343a): Predlog ovog člana predviđa kazne za osobe koje putem tehnologija ili na drugi način učine dostupnim materijal sa uputstvima za izvršenje krivičnih dela. Ova norma je široko formulisana i može biti zloupotrebljena za kriminalizaciju aktivista i učesnika protesta, što izaziva opravdanu zabrinutost. Ova izmena bi mogla dovesti do zloupotrebe od strane izvršne vlasti, policije i tužilaštva. Široka definicija ovog dela ostavlja prostor za krivično gonjenje lica koja koriste društvene mreže ili medije za organizovanje mirnih protesta ili pozivanje na građansku neposlušnost. Ovo može stvoriti atmosferu straha i demotivisati građane od učešća u aktivizmu, čime se ograničavaju osnovna građanska prava na slobodu govora i mirno okupljanje.

3. Izmene člana 228 KZ - Zloupotreba u vezi sa javnom nabavkom: Promene predviđaju dekriminalizaciju zloupotreba za javne nabavke čija vrednost ne prelazi pet miliona dinara, što bi moglo značajno smanjiti broj krivičnih postupaka u ovoj oblasti, gde već postoje brojne zloupotrebe kroz nameštene tendere. Ova izmena smanjuje mogućnost krivičnog gonjenja za korupciju i zloupotrebe u javnim nabavkama čije vrednost ne prelazi iznos od pet miliona dinara. Iako se radi o nižim iznosima, ovaj korak bi mogao da olakša korupciju, s obzirom na mogućnost zloupotrebe aneksima kojima se veštački smanjuje vrednost ugovora. Ovo bi dodatno oslabilo kontrolu u javnom sektoru i povećalo mogućnost finansijskih zloupotreba. Primer nekih od javnih nabavki koje mogu biti u vrednosti do pet miliona dinara, a u kojima bi nameštanje tendera imalo efekat na kvalitet onoga što mi kao građani dobijamo su: nabavka medicinske opreme ili lekova – za javne zdravstvene ustanove (nameštanje tendera može uticati na kvalitet i bezbednost robe i usluga koje se pružaju pacijentima); javni radovi u parkovima i na zelenim površinama (sadnja biljaka, postavljanje klupa ili male rekonstrukcije); nabavka opreme za škole (računari, projektori, školski nameštaj) i sl.

Predložene izmene Krivičnog zakonika predstavljaju ozbiljan rizik za pravnu sigurnost i zaštitu građanskih prava u Srbiji. Ukidanje ključnih odredbi koje štite građane od zloupotreba od strane službenih lica, kao i uvođenje široko definisanih krivičnih dela otvaraju prostor za zloupotrebe vlasti, ograničavanje slobode govora i smanjenje transparentnosti u javnim procesima poput nabavki. Ove promene ne samo da ugrožavaju pojedinačna prava, već destabilizuju pravni sistem i smanjuju odgovornost javnih institucija, što može imati dalekosežne posledice na celokupno društvo.

Nikola Tadić, Miloš Gajić i Pravni tim Kreni-Promeni


Promene

2024-10-28 10:28:25 +0100

20,000 potpisa je prikupljeno

2024-10-27 06:55:50 +0100

10,000 potpisa je prikupljeno

2024-10-26 15:52:30 +0200

5,000 potpisa je prikupljeno

2024-10-26 10:21:25 +0200

1,000 potpisa je prikupljeno

2024-10-26 09:38:12 +0200

500 potpisa je prikupljeno

2024-10-26 08:53:57 +0200

100 potpisa je prikupljeno

2024-10-26 08:50:20 +0200

50 potpisa je prikupljeno

2024-10-26 08:49:26 +0200

25 potpisa je prikupljeno

2024-10-26 08:48:46 +0200

10 potpisa je prikupljeno